Tem
26
2016

Amazon.com Dersini Aldı, Sunucu Kapasite Artışını Abarttı

Dünyanın perakende devi Amazon.com’un bu yıl yaptığı indirim gününde ziyaretçi sayısını ve sunucu trafiğini doğru analiz edemeyip nasıl çuvalladığını daha önceki bir yazımızda anlatmıştık. Ancak, Amazon.com görünüşe bakılırsa yaptığı hatanın farkında ve bir daha olmaması için elinden geleni yapıyor.

Borsa değerini bile yüzde 5 düşüren, ödeme sunucularının çalışamaz duruma gelmesi teknoloji değil, planlama yetersizliği yüzünden meydana gelmişti. Amazon.com, Amazon Web Services (AWS) üzerinden aldığı sunucu hizmetini artırıp, bir daha böyle bir sorunun asla yaşanmaması için gayret gösteriyor. Yalnız, Amazon.com o kadar sunucu artırımına gitti ki, yalnızca geçtiğimiz günlerde artan sunucu gücü Amazon.com’un 2009 yılındaki tüm sunucu ihtiyacına eşit.

Bir çok büyük şirket gibi Amazon’un kendisi de AWS’nin sunduğu sunucu çözümlerine sırtını yaslıyor. Buna Amazon.com internet sitesi, mobil uygulaması ve Amazon Echo ev asistanı da dahil. 2002 yılında Amazon, böyle büyük indirim etkinlikleri gibi trafiğin ve veri akışının artması beklenen zamanlarda basitçe yeni donanım alıp bunların kurulumunu yapıyordu. Etkinlik bitiminde ise yeni alınan donanım kullanılmadan bir kenarda duruyordu. AWS’nin tüm dünyada bilgi işlem sektöründe sıçrama yaratmasının en büyük sebebi, bu donanım ihtiyacını ortadan kaldırıp, tamamen bulut üzerinden ihtiyaç doğrultusunda kapasite artırımı yapabilmesi.

Amazon’un sunucularının Prime Day denilen indirim gününde çökmesinin bir diğer sebebi ise, yalnızca o gün içerisinde Amazon mobil uygulamasının 1 milyon yeni müşteri tarafından indirilmesi. Böyle bir yük karşısında AWS hemen kapasite artırımına gitti ve Amazon.com’un bir tek yeni sunucu almasına gerek kalmadan sorunu çözdü.

AWS için Amazon.com herhangi bir başka müşteri gibi. Amazon.com’un AWS üzerinde bir ağırlığı bulunmuyor. Aralarında bir müşteri veya işveren gibi ilişki var. Böylece Amazon.com’un acil ihtiyaçlarının diğer müşterilerin önüne geçmesi engelleniyor. AWS şu anda pazarda lider konumda. AWS’nin hemen ardından ise Google Cloud Platform ile Microsoft Azure geliyor.

Comments are closed.