Haz
12
2016

Hosting Hizmeti Alırken Yedeklemenin Önemi

İnternet dünyasında hiçbir şeyin yüzde yüz garantisi yoktur. Sebebi ise, online dünyada çok fazla değişken olması. Siteniz, belki sizin bir sunucu ayarını yanlış yapmanız, belki bir siber saldırı, belki de hosting şirketinin bir hatası yüzünden saf dışı kalabilir, hatta silinebilir.

Hosting şirketleri, genellikle yüzde 99,9999 oranında güvenlik garantisi verirler. Yani sitenizin online yaşamı boyunca geçen sürenin yüzde 99,9999’unda internette yer alacağını. Geriye kalan yüzde 0,0001’lik oran ise, deprem gibi doğal afetlerden, devlet destekli casusluk amaçlı siber saldırılara kadar birçok ihtimalin toplamıdır. Bu ihtimal gördüğünüz gibi neredeyse üzerinde düşünmeyi gerektirmeyecek kadar düşüktür. Ancak düşünmediğiniz anda, felaket başlar.

Bu ihtimali daha da aşağı çekmenin en iyi yolu, sitenizi veya diğer online varlıklarınızı yedeklemektir.

Eğer web siteniz silinirse, basitçe bir önceki yedeklemeden tekrar kurup, dakikalar içerisinde internetteki yerinizi neredeyse hiçbir şey olmamışçasına alabilirsiniz. Peki, ya bir kurtarma senaryonuz yoksa? Ya yedekleme yapmıyorsanız? Ya yedekleme için de sorun yaşadığınız hosting şirketinin sunucularını tercih ettiyseniz?

Veri veya site yedeklerinizi, aynı risk koşullarını barındıran bir yerde değil, mümkün olduğunca farklı bir yerde alın. Farklı bir hosting şirketi, farklı bir ülkedeki sunucu, hatta farklı bir donanıma ve işletim sistemine sahip bir sunucuda. Bulut sunucular ve sanal sunucular da yedekleme alternatifleri içerisine dahil edilebilir. Yedek ve canlı sitelerinizin lokasyonları, yazılım altyapıları, donanımları, şirketleri, şirketlerin sorumlu olduğu ülkeler bile farklı olsun.

Bütün bunlar tabi ki ideal senaryo. Ancak ne kadar farklılaştırırsanız, doğal afet, bölgesel savaş, siber saldırı, yazılım hatası ve insan hatası gibi etkenlerden o kadar az etkilenirsiniz. Ayrıca, verilerinizin ve sitenizin fiziksel yedekleri de olsun. Bu fiziksel yedekler yine farklı lokasyonlarda saklanırlarsa, daha da güven içerisinde olursunuz. Her şeyiniz yok olsa bile, en geç birkaç saat içerisinde tekrar online dünyada yerinizi alırsınız. Ancak başka bir hosting şirketinde de sitenizin ve veri tabanınızın gerçek zamanlı bir ayna kopyası olsun. En kötü durumda bu ayna kopyayı internete çıkartıp, yalnızca birkaç dakikalık bir süre için ortalardan kaybolmuş olursunuz.

İnternette bulunmadığınız her saniye sizin için bir kayıptır. Ya satışlarınız durur, ya reklam gelirleriniz sıfırlanır, ya da itibar kaybedersiniz. Benzer bir durum veritabanı tuttuğunuz sunucuların başına gelirse işletmeniz durabilir ve geri döndürülemeyecek çok önemli verileri kaybedebilirsiniz. Bütün bu kabus gibi senaryoları engellemek için mutlaka en az bir yedeğiniz olsun. Bir tek yedekleme ile bu ihtimalleri on bin kat azaltabilirsiniz. Ayrı bir ikinci yedekle bir o kadar daha, fiziksel bir yedekle bir kat daha azaltırsınız. Böylece online varlığınızın başına kötü bir şey gelmesi sonrasında kalıcı hasar yaşama şansınız on binde birlerden milyarda birlere düşer.

Comments are closed.