Tem
20
2016

Microsoft Gelirlerini Açıkladı, Gelecek Bulut Sunucularda

Microsoft’un mobil işleri her ne kadar serbest düşüşe geçmiş olsa da, bulut sunucuları ve bulut bilişim inisiyatifleri her zamankinden daha güçlü durumda. 2016 yılının dördüncü mali çeyrek sonuçlarına göre Microsoft’un tüm bulut hizmetlerini barındıran Intelligent Cloud bölümü gelirleri geçen yıla göre yüzde 7 artış göstererek 6,7 milyar dolara ulaştı.

Amazon Web Services ile doğrudan rekabet eden Azure Cloud platformu ise yüzde 102 büyüme ile gelirlerinde rekor kırdı. Amazon Web Services’ın zaten olgunlaşmış olması, Azure Cloud’ın bu akıllara durgunluk veren büyümesi, sanal bulut sunucular pazarının önünde daha çok büyüyecek yer olduğu yorumlarını doğuruyor.

Microsoft’un son mali yıl çeyreğindeki genel cirosu 20,6 milyar dolar olarak belirtiliyor. Net karı ise 3,1 milyar dolar. Geçen yıl ise Microsoft cirosu 22,1 milyar dolar seviyesindeydi. Bu düşüşün sebebi, mobil taraftaki yüzde 71’lik gelir kaybı olabilir. Ancak Microsoft, gelecek yıl bulut ürünleri ve hizmetlerinin toplam gelirinin 12,1 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Bu gelir hacmi, tüm ciroyu olumlu yönde etkileyecektir.

Tüm bu bütçesel rakamların ayrıca Microsoft’un 26 milyar doları peşin vererek satın aldığı LinkedIn’den sonra gerçekleştiğini de unutmayalım.

Comments are closed.