Ağu
1
2016

Türkiye DDOS Saldırı Merkezleri Arasında 3. Sırada

Dünyanın en önemli içerik dağıtım ağlarından ve bulut bilişim sağlayıcılarından biri olan Akamai, küresel internet altyapılarının güvenliğine dair 2016 yılının ilk çeyrek raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’nin de yer aldığı dikkat çekici bilgiler var.

Geleneksel olarak ‘State of Internet’ başlıklı raporlar hazırlayan Akamai’nin bu raporu ‘Security’ yani Güvenlik alt başlığını taşıyor ve ülkelerin internet üzerinden aldığı tehditleri yakından inceliyor.

Daha önce siber gasp çetesi DD4BC’nin hedeflerini, yöntemlerini ve amaçlarını raporlayan Akamai’nin güncel raporuna göre DDoS atakları 2016’nın ilk çeyreğinde 30 Mpps (Million Packets Per Second) yoğunluğunun üzerinde 6 saldırı gerçekleşti. Şubat ayında 51 Mpps, Mart ayında ise 67 Mpps yoğunluğunda gerçekleşen saldırıların 2/3’si teknoloji ve yazılım endüstrisini vurdu.

DDoS saldırılarına kaynaklık eden 3. ülke Türkiye

Küresel bir perspektiften bakan Akamai, Türkiye’yi yine DDOS saldırılarının kaynağı olan zirvedeki 5 ülke arasında arasında gösteriyor. Çin’in yüzde 27’lik payla ilk sırada yer aldığı listenin ikinci sırasını yüzde 17,2 ile ABD alıyor ve Türkiye, yüzde 10,24 pay ile 3. sırayı alıyor. Paylaşılan bilgiler göre Türkiye 2015’in ilk 3 çeyreğinde bu sıralamada yer almıyordu. Ancak 2015’in son çeyreğinde yaklaşık yüzde 22’lik payla 2. sıraya kadar yükselmişti.

Akamai’nin raporu DDoS ataklarının yarısından fazlasının yüzde 54,8 payla oyun endüstrisini vurduğunu, ikinci sırada ise yazılım ve teknoloji endüstrisinin (yüzde 25,1) geldiğini paylaşıyor.

Akami, web uygulaması saldırılarının yüzde 70’inin HTTP protokolüne dönük olduğunu da belirtiyor. Bu da HTTPS’in güvenlik katmanı olarak işe yarar olduğunu bir kez daha doğruluyor.

Web uygulaması saldırılarının başlangıç ve bitiş noktalarına baktığımızda ise ABD’nin her iki açıdan da zirvede olduğunu görüyoruz. Saldırıların yüzde 43’üne kaynak olan ABD, yapılan saldırılarınsa yüzde 60’ına hedef oluyor. Web uygulamaları saldırıları da en çok (yüzde 43,42) perakende sektörünü vuruyor.

Comments are closed.