May
22
2016

Web sitenizi uçuracak 2 kilit nokta

Bir internet sitesinin ziyaretçiler tarafından rağbet görüp görmemesini bir çok etken belirler. Genel kanının aksine bu rağbete neden olan veya engelleyen etkenler, daha ziyaretçi siteye girmeden başlar. Bu etkenler arasında hosting firmanız, sunucularınız, alan adını, domain adresiniz gibi kriterler haricinde, sizin de dikkat etmeniz ve yapmanız gereken detaylar vardır.

İster bir e-ticaret sitesi, ister içerik sitesi veya bambaşka bir site olsun, tür, tarz, konsept, yapılanma hiç fark etmeksizin en önemli kriter sitenin hızıdır. Sitenizde hayatın anlamını bile yayınlıyor olsanız, 15 saniyede açılamayan bir ana sayfa veya landing page, ziyaretçileri anında kaçırmaya yeterlidir.

Hız deyince doğal olarak iki kritik bileşen akla geliyor: hosting hizmetini aldığınız firmanın kalitesi ve sunucularınız. Hosting firmanız, gerek gerçek zamanlı analizler ile, gerekse sizinle bire bir iletişime geçerek anlık ve geleceğe yönelik ihtiyaçlarınızı iyi analiz eden ve buna göre hizmetlerini sunan, çeşitlendiren, modifiye edebilen bir firma olmalıdır. Hızın ve değişimin kuralları koyduğu bir dünyada yanınızda olmalıdır. Size yeni alternatif planlar sunabilmelidir. Unutmayın ki değiştirilemeyen bir plan, kötü bir plandır.

Sunucularınız, ister kiralayın, ister satın alın, isterseniz sanal bulut sunucu kullanın, ihtiyacınız olanın biraz daha üzerinde kapasiteye sahip olmalıdırlar. Bu kapasite farkı, ilerideki büyümeniz ve yeni ziyaretçiler geldikçe sunucu üzerinde oluşacak fazladan yükü kaldırabilmek açısından kritik öneme sahiptir. Web siteniz büyüme trendine girdiğinde sunucu kapasitenizi kimi zaman anında artıramayabilirsiniz. Bu kapasite farkı, siz aksiyon alana kadar bir nevi tampon bölge görevi görecektir.

İnternette hız her şeydir. Kesin olarak ölçümlenmiş ve online pazarlamacıların beynine kazınmış bir gerçek vardır: Bir internet sitesinin açılışı 1 saniye hızlandığında, ciro %5 – %10 artar. İnternet dünyasında bu kadar net kazanımlar sağladığı gözlenen başka bir metrik yok. Bu gerçek, doğal olarak internet üzerinden ürün veya hizmet satan siteler için ölçümlenmiş olsa da, yayın, reklam, aggregation, içerik vb. gibi siteler için bu metriği ciro artışı olarak değil, ziyaretçi artışı (veya ziyaretçi memnuniyeti artışı ile birlikte gelen sitede geçirilen zamanın uzaması, bounce rate’in azalması) olarak okumak da mümkündür.

Yeni bir internet sitesi kuracağınız zaman veya mevcut sitenizi yenileyeceğiniz zaman, yapmanız gereken en önemli yatırım iyi bir sunucu ve iyi bir hosting şirketi bulmaktır; ki genellikle bu ikisi beraber gelir. İnternette her ne yapıyor olursanız olun, ziyaretçilerinizin, müşterilerinizin, takipçilerinizin, tüketicilerinizin zamanını boşa harcamamanız gerekir. İnternet sitesi kurmak artık ciddi bir yatırım olarak değerlendirildiği için, ilk etapta size olumlu geri dönüş sağlayacak olan site hızınıza etki edecek en temel noktalar olan hosting ve sunucu konusunda eli açık davranmak, akıllıca bir yatırım olacaktır.

Comments are closed.