Haz
22
2016

Web Sitesi ve Doğru Alan Adı Şirketinize Ne Kazandırır?

İsim hakkı olan işletme sahipleri, internet üzerinden küresel pazarlarda yeni müşteriler kazanabilirler. İlgili web sitesini takip eden kullanıcılar, özel olarak markanın yapmış olduğu kampanyalardan yararlanmaya başlarlar. Oluşan müşteri memnuniyetini işletmeler kendi web sitelerinde yayınlayarak, firmaları hakkındaki temel bilgileri düzenli olarak tüketicileri ile paylaşırlar. Tüm bu yapılanlar sonrasında tüketicilerin işletmeye hızlı ve sağlıklı bir şekilde ulaşmaları sağlanırken, işletme de etkili bir tanıtım fırsatı bulur.

İnternetin şirketlere sağladığı faydalardan en önemlilerinden biri de, firmaların marka tescil ettirerek, Türkiye uzantısı olan com.tr adresini alarak, kurumsal kimlik oluşturmak. Bu sayede firmalar, internet dünyasında tek isim olmalarını sağlayan hizmetlerinin kopyalanma, çalınma gibi durumlarını ortadan kaldırabilirler. En azından böyle bir durumda resmi merciler tarafından yaptırım uygulatabilir duruma gelirler.

Telemarketing ve CRM uygulamaları müşteri analizlerini ve kişisel verilerini toplamaya, müşterilerin hangi zamanda hangi alanda neler satın aldığına, hangi ürünü ne kadar aralıklarla satın aldığını göstererek firmalara müşterileri hakkında detay bilgiler sunan yönetim aracıdır.

Globalleşmede en önemli adımlardan biri, CRM uygulamalarının bir web sitesine entegre edilebilmesidir. Bu uygulamanın amacı, işletmeden ürün veya hizmet satın alan müşteri portföyünü oluşturup, gelişimini sağlamaktır. Bu sayede müşterilere e-bülten, doğum günü mesajı gönderimi ve benzeri gönderimler yapabilme olanağı doğar. Son kullanıcılar da bu mesajları okuyarak sizlere olumlu ya da olumsuz yönlerinizi söyleyerek veya bu yönler doğrultusunda etkileşimde bulunarak, firmanız için güçlü ve güçsüz yönlerinizi de analiz etmenize yardımcı olurlar. Eğer doğru yönetilirse, sene sonundaki kar oranızın artış meydana getirir.

Firmanızın isim hakkı sayesinde tanınması ve reklamının yapılması kolay olmaya başlayacaktır. Bunun neticesinde giderleriniz düşüp internet üzerinden alış veriş yapan son kullanıcılar sizlere kar elde ettirecektir. İsim hakkı bu yüzden önemli olup domain ve hosting alımlarınızda bu durumu göz önünde bulundurmanız size yarar sağlayacaktır. Ayrıca isim seçerken firmanız ile ilgili olmasına ve de faaliyet konunuz ile ilgili olmasına önem göstermeniz sizin için iyi olacaktır. Sonuçta arama motorları yazılımsal olarak ararken meta-key araması yaparken (anahtar cümle ya da kelime) sizlere daha çabuk ulaşım sağlayacaktır.

Comments are closed.